Приемането на новия Закон за обществените поръчки предвижда използването на застрахователен договор като гаранция за изпълнение на обществена поръчка. С приемането на закона през февруари тази практика се въвежда в България за пръв път, след като в повечето европейски страни се използва от години.
Чл. 107 от новия Закон за обществените поръчки предвижда три вида гаранция за изпълнение на Договор за обществена поръчка – парична гаранция, банкова гаранция и застраховка, която обезпечава изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя. В досегашната практика възможностите бяха ограничени до банкови и парични гаранции.
Въвеждането на гаранция под формата на застраховка е новост в България, но е дългогодишна практика в останалите европейски страни, вкл. Румъния, заради множеството предимства, които предлага. В Румъния продуктът е въведен през 2009 година и предизвиква огромен интерес. Събраните премии през първата година от въвеждането му са 6,8 милиона евро, а през 2013 г. достигат 47,55 млн. евро.
Най-важните предимства на застраховката на гаранции са:
- НЕ БЛОКИРА СРЕДСТВА и НЕ НАЛАГА ЗАПОРИ ВЪРХУ АКТИВИ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ
Това позволява на изпълнителя да разполага с оборотен капитал и по този начин да участва в много повече проекти, отколкото иначе би могъл. Това важи в особена сила за МСП, които много често след поемането на един по-голям обект, тотално блокират възможностите си за други.
- ЗАСТРАХОВАТЕЛЯТ Е СЕРИОЗНО АНГАЖИРАН В ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДОГОВОРА
В ролята си на гарант той е силно заинтересован от изпълнението на проекта съгласно договора, поради което наблюдава процеса на изпълнение, участва в навременното разрешаване на текущи спорове между Изпълнителя и Бенефициента, прави инспекции на обекта на място и помага с консултации и контакти
- ЗА БЕНЕФИЦИЕНТА Е ВАЖНО РЕАЛНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДОГОВОРА,
а не евентуалното обезпечаване с финансови средства или запорирани активи, което банковата гаранция може да предложи. Това важи в особено силна степен за еврофондовете, отпускани на общините, при които абсолютно задължително условие е договореният проект да бъде завършен на 100% – в противен случай усвоените вече средства подлежат на връщане
В крайна сметка механизмът работи така, че трите страни да направят всичко възможно договореностите да бъдат напълно спазени, от което в по-широк аспект печели цялата икономика. Изпълнителите са насърчавани да работят, а не да блокират.
Застраховката на гаранции представлява тристранен договор между Възложителя, Изпълнителя и Застрахователя, който гарантира изпълнението на поетите от Изпълнителя задължения. Той не представлява класическа форма на застраховка, но се предлага като такава, тъй като по своята същност е механизъм за прехвърляне на риск. Особеност на такъв тип договор е, че той винаги се сключва между три страни, а изплащането на обезщетение активира правото на суброгация на Застрахователя спрямо Застрахования. Застраховката на гаранции не може да съществува самостоятелно, а винаги се сключва като допълнение към подписан Договор за изпълнение.
Друга важна особеност на тези застраховки е, че не всеки може да бъде застрахован – кандидатът за застраховане трябва да отговаря на определени условия и подлежи на подробен предварителен анализ, който може да го одобри или отхвърли.
Застраховката на гаранции е подходяща за широк спектър от компании – строителни предприятия, консултантски компании, IT компании, доставчици на услуги. Според нуждите на клиента могат да се сключат няколко вида застраховки – на гаранции за участие в търгове, гаранции за предварително плащане, гаранции за добро изпълнение, гаранции за поддръжка.
Застраховката на гаранции вече се предлага на българския пазар от Инстрейд Застрахователен брокер. Ако бизнесът ви е свързан с дейности по новия Закон за обществените поръчки, не се колебайте да се свържете с нас, за да ви предоставим пълната информация за този вид застраховка и да изберем най-подходящия за Вашия случай застрахователен продукт. Професионалното и индивидуално отношение към всеки клиент са гарантирани.