Брокер с прякор Волдемор си играл с рискови инвестиции
Вместо да улеснява живота като пази от някои рискове, застраховането стана причина за колосална финансова катастрофа със загуби от 2 милиарда долара, при това без да са налице никакви реални катастрофични условия като природни бедствия или граждански инциденти. 2 милиарда долара изчезнаха на магия от касите на най-голямата американска банка JP Morgan само за шест седмици. Колосалната загуба, която изглежда повече като черен учебникарски сценарий, отколкото реална ситуация, е предизвикана от също толкова невероятен герой, който носи прякора Волдемор. А в заплетената и почти абсурдна история са намесени застраховки, съобщиха американските и британските финансови издания.
Черната за финансистите новина бе съобщена от директора на JP Morgan Джейми Даймън. Той бе пестелив в подробностите, но обобщи, че загубата е предизвикана от грешки и лоши инвестиционни решения. Загубите са колосални – 2 милиарда долара изчезнали за последните 6 седмици, а кризата може да се задълбочи и да бъде загубен още 1 милиард. Съобщението потопи надолу акциите на всички американски и европейски банки, и особено на JP Morgan, която досега се смяташе за най-леко преминалата през финансовата криза. По-интересни обаче се оказаха фактите, които стоят зад черните последствия. А те имат два ключови аспекта: от една страна, човекът или хората, виновни за катастрофата; от друга страна, поредицата от действия, довели до мрачния край. И не на последно място – инструментът, с който са извършени тези действия. Това, оказа се, са застрахователни полици.
Цялата история звучи меко казано странно, на моменти абсурдно, и в повечето си аспекти – невероятно. Главният виновник за загубата се оказва брокер от инвестиционния отдел на банката, базиран в Лондон. Той носи скромното име Бруно Мичел Иксил и гръмкия прякор Волдемор. Играчите на финансовите пазари го наричали така, защото смятали, че има огромно влияние на борсата. Действията му били толкова мащабни, че оказвали влияние върху целия пазар, споделят запознати. Въпросният брокер, който след съобщението за загубата логично бе обявен от медиите за злодей, по ирония на съдбата е имал противоположна задача – да се грижи за минимизирането на риска, който банката поема чрез финансовите си операции. „Лондонският кит“, или „Белият кит“, както още бил известен Иксил, обаче с действията си предизвикал точно обратното. Той инвестирал много активно в кредитни дефолтни суапове – ценни книжа, които играят ролята на застраховки срещу неизплащане на дългове. Необичайната му активност била забелязана още преди седмици от американските медии, които съобщиха за нея. Тогава обаче ръководството на банката обяви, че съобщенията са „буря в чаша вода“. Днес се оказва, че те са били твърде основателни предупреждения за мащабна губеща схема. Още тогава финансисти предупредиха, че дериватите, в които инвестира Волдемор, са ненадеждни и ще загубят стойността си. Прогнозите се оказаха верни и банката бе принудена да ги продаде на голяма загуба, след като се обезцениха бързо.
Колосалните 2 милиарда долара с голям минус отпред обаче не са най-големият проблем на JP Morgan. Те са само началото на голяма верижна реакция, която може да разклати отново банковата система, която дава първи признаци на възстановяване след краха през 2008 г. 2-та милиарда всъщност са най-малкият проблем. Сумата няма да доведе до фалита на банката. Само за първото тримесечие на тази година финансовата институция има печалби от 8 милиарда долара. И въпреки че сегашната загуба вероятно ще изкара JP Morgan на минус за второто тримесечие, това няма да разклати ни най-малко финансите на институцията.
Голямото земетресение обаче тепърва започва на други фронтове. JP Morgan ще загуби от удара по репутацията й. Досега банката се смяташе за една от най-добре справилите се с финансовата криза от 2008 г., за институция, която се стреми да избягва високорисковите и опасни маневри и да опази стабилността си. Днес това доверие бе разклатено и това бързо се видя на пазарите. При отварянето на борсата в Ню Йорк акциите на JP Morgan се сринаха с 9 %. Пострадаха и акциите на другите американски банки, а по-рано същото се случи и на европейските финансови институции, към които доверието и без това е разклатено заради дълговата криза на континента. Малко по-късно рейтинговата агенция Fitch понижи рейтинга на JP Morgan.
С разкриването на повече факти, историята прилича се повече на нагласена черна комедия. Влиятелен и опитен брокер прави безумни инвестиции в огромни мащаби. Най-голямата и най-стабилна американска банка губи от тях 2 милиарда долара за едва 6 седмици. И накрая, злодеят не си тръгва с парите, тъй като дори не става въпрос за организирана измама. А в основата на черната поредица се озовават застраховки, чиято цел изначално е да предпазват от големи катастрофи.